null Slavkovský les v obrazech k vidění od června

AOPK ČR, Správa CHKO Slavkovský les

Slavkovský les v obrazech k vidění od června

18. 6. 2024

Slavkovský les, jak ho možná neznáte.

Chráněná krajinná oblast Slavkovský les slaví v roce 2024 50 let od svého vyhlášení. K této příležitosti vznikla mimo jiné venkovní fotografická výstava ve spolupráci AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský a příspěvkové organizace Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary. V úterý 25. června od 14:00 se koná její vernisáž v areálu Sv. Linharta v Karlových Varech. Výstavu je zde možné shlédnout až do října.

Na konci června nám vyvrcholí jarní běh oslav půlstoletí Slavkovského lesa slavnostní vernisáží výstavy “Slavkovský les v obrazech” v areálu Sv. Linharta,” říká ředitel Správy CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček a doplňuje: “Chtěli bychom pozvat karlovarské i přespolní k návštěvě tohoto jedinečného přírodního areálu v Lázeňských lesích a parcích Karlovy Vary. Mají tady pro návštěvníky skvělé zázemí pro sportovní i zážitkové vyžití v přírodě. A od 25. června bude zdejší centrum lázeňských lesů obohaceno o venkovní výstavu, kde se lidé mohou dozvědět o Slavkovském lese, chráněném území, které je obklopuje.”

Na 23 velkoformátových panelech jsou představeny nejvýznamnější přírodní fenomény Slavkovského lesa. Trochu z jiného úhlu pohledu. Veřejnost nahlédne pod pokličku ochranářské práce, která zahrnuje ve velké míře rozsáhlou specializovanou odbornou péči o chráněné území a jeho předměty ochrany. Autory výstavy jsou pracovníci Správy CHKO Slavkovský les. Většinu podmanivých snímků přírody vyfotili neprofesionální fotografové, ať už samotní ochranáři nebo milovníci přírodních krás. Jeden z autorů výstavy Přemysl Tájek dodává: “Současná podoba naší přírody a krajiny byla do velké míry ovlivněna činností člověka. Pro zachování řady druhů rostlin a živočichů je potřeba o existující stanoviště aktivně pečovat a případně napravovat chyby vzniklé v minulosti.” A jaká témata výstava otevírá? Ukazuje péči o vzácné druhy rostlin a živočichů, revitalizaci rašelinišť, péči o krajinu či minerální prameny, představuje některé dlouhodobě prováděné výzkumy i možnosti ochrany významných druhů, ale hlavně odhaluje neskutečnou sílu přírody.

Akce oslav padesáti let CHKO jsou nedílnou součástí cyklu přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“. I letos můžete navštívit různorodé spektrum aktivit a výprav za poznáním přírodních a historických zajímavostí celých západních Čech.