null Kvůli vzácným rostlinám bude na Ovčárně pást ovce pastevec s ovčáckými psy

AOPK ČR, Správa CHKO Jeseníky

Novinka na Ovčárně: kvůli vzácným rostlinám tu bude pást ovce pastevec s ovčáckými psy

3. 6. 2024

Tuto tradici obnovujeme po osmdesáti letech.

Od června do září se na svazích mezi Ovčárnou a Petrovými kameny v národní přírodní rezervaci Praděd budou pást ovce. Novinkou je, že se jedná o volnou pastvu, stádo bude hlídat pastevec společně s ovčáckými psy. Přepásání horských holí pomůže zdejším vzácným rostlinám, jako je třeba zvonek vousatý, které odtud kvůli změnám v hospodaření téměř vymizely.   

Pastvu bude provádět spolek Stránské ze Stránského u Rýmařova, který zajistí pastevce s ovčáckými psy. Kvůli klimatické změně a ukončení hospodaření ve 40. letech minulého století zde dochází k šíření borůvčí a dalších konkurenčně zdatných druhů, které mnohde vytlačily například jestřábníky, zvonky, sasanky narcisokvěté, violky a některé druhy orchidejí. 

Volná pastva je nejlepším způsobem péče o horské trávníky a rostliny a živočichy, kteří jsou na nich doma. Tuto tradici obnovujeme po osmdesáti letech. Pan Figura poskytl zázemí pro pastevce, Lesy ČR a chata Ovčárna pozemky a krajský úřad Moravskoslezského kraje svižně vydal potřebné povolení pro pastvu na lesních pozemcích. Všem patří velký dík,“ vysvětluje Jindřich Chlapek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

„Zcela klíčová ovšem byla ochota a chuť farmářů ze Stránského pobývat na horách s ovcemi za každého počasí. Zvolené plemeno ovcí je valaška, odolná a houževnatá ovce do drsných horských podmínek,“ dodává Jindřich Chlapek. 

Pastva doplňuje sečení v rámci rozvíjející se péče o alpínské bezlesí v oblasti Pradědu k záchraně vzácných a ohrožených druhů rostlin. Napomůže obnově druhové pestrosti vysokohorských trávníků. Na tom, že je hospodaření na holích potřeba obnovit, se shodují odborníci z nejrůznějších výzkumných institucí – botanici i zoologové.

Návštěvníci by v tomto území měli mít psy na vodítku, aby nedocházelo ke střetům s ovčáckými psy, kteří u stáda pracují. 

Foto: Archiv AOPK ČR

Malé stádo ovcí a koz na zelených svazích jesenické Ovčárny.